Pôžička pre dôchodcov

Pôžičky pre dôchodcov 3.50/5 (70.00%) 2 hlas[ov]

Pôžičky pre dôchodcov sú špeciálnym úverovým produktom určeným seniorom, ktorý poberajú starobný dôchodok, alebo všetkým poberateľom invalidného alebo výsluhového dôchodku. Tento finančný produkt poskytujú bankové ale aj nebankové spoločnosti a čo sa týka podmienok poskytnutia a dostupnosti, treba povedať, že tie nebankové majú v tomto segmente navrch a to najmä vtedy, ak ide o dôchodcov do 75 rokov. Je to najmä z dôvodu veku dôchodcu, keďže banky spravidla takéto úvery ohraničujú nejakou vekovou hranicou. Tak či onak, k pôžičke sa dnes už dôchodcovia dostať vedia, je to častá pôžička na Slovensku a široká ponuka produktov umožňuje každému vybrať si ten svoj.

Pôžičky pre dôchodcov na obrázku

Všeobecnou a základnou podmienkou schválenia akejkoľvek pôžičky pre dôchodcov je potvrdenie o poberaní akéhokoľvek typu dôchodku a potvrdenie o výške tohto dôchodku. Pôžička pre dôchodcov je dostupná a môžu ju získať všetci občania Slovenskej republiky s trvalým pobytom na Slovensku, pokiaľ poberajú dôchodok. Pôžička môže byť buď bez zaručenia alebo s ručením – väčšinou nehnuteľnosťou. Pri výške dôchodku rozhoduje výpočet, ktorý musí zohľadniť všetky príjmy a výdaje žiadateľa dôchodcu a to tak, aby mu po odrátaní všetkých výdajov ostalo dosť finančných prostriedkov na živobytie a splácanie pôžičky o ktorú žiada.

Žiadateľ o pôžičku pre dôchodcu po vyplnení žiadosti a preukázaní všetkých potrebných potvrdení o dôchodku prejde podobnou schvaľovacou procedúrou, ako všetci iný klienti. V prípade dôchodcov je potvrdenie výšky dôchodku veľmi dôležité – každá banka alebo nebankový subjekt berú dôchodok od štátu ako najistejšiu formu príjmu a v súvislosti s ním potom ponúknu žiadateľovi aj adekvátne podmienky poskytnutia úveru. Žiadateľ potom peniaze obdrží buď v hotovosti alebo prevodom na účet a môže ich použiť na akýkoľvek účel.

Dôchodca môže stratiť svoj dôchodok jedine smrťou. Okrem pôžičiek preto ponúkajú niektoré finančné ústavy aj možnosť poistiť sa proti tejto udalosti a nezaťažiť tak prípadných dedičov dlhom, pričom dobré pôžičky by mali mať toto poistenie už zahrnuté v splátke. Pokiaľ sa jedná o podmienky  priznania pôžičky, platí tu pravidlo veku – pokiaľ je žiadateľom dôchodca do 65 rokov, väčšina bánk alebo nebankových subjektov mu požičia aj bez ručiteľa alebo zaručenia nejakým majetkom. Ak je dôchodca starší, bude potrebovať tretiu osobu alebo ručiť nehnuteľnosťou, ktorú vlastní. Nebankové spoločnosti požičajú aj starším klientom, zatiaľ čo banky sa zdráhajú požičať úver pre dôchodcov nad 75 rokov – práve z toho plynie aj úvodné konštatovanie o dostupnosti bankových a nebankových pôžičiek.

Porovnanie najvýhodnejších pôžičiek pre dôchodcov

Nebankové úvery pre dôchodcov

poskytovateľvýška sumyúrokdoba splatnostimesačná splátka
Ammando100 € - 8000 €9,8 % 12 - 84 mesiacovod 10 €
Credit One5 € - 500 € - 15 - 30 dní5 € - 500 €
Ferratum Bank25 € - 350 € - 15 - 30 dní25 € - 350 €
SMS credits20 € - 350 € - 15 dní20 € - 350 €
Pôžičkáreň100 € - 4500 € (od 25 €) - 2 - 12 mesiacov -

Bankové úvery pre dôchodcov

PoskytovateľProduktVýška pôžičkyÚrokSplatnosť
ZunoPôžička2 001 € do 20 000 € 6,90 % do 15,90 % 6 - 72 mesiacov
Poštová bankaDostupná pôžička400 € do 7 000 € 7,50 % do 33,90 % 12 - 72 mesiacov
VÚB bankaFlexipôžička na čokoľvek 490 € do 25 000 €9,90 %12 - 120 mesiacov
Tatra bankaBezúčelový úver Classic500 € do 25 000 €9,90 %12 - 72 mesiacov
SberbankSpotrebný úver bezúčelový1 000 € do 25 000 €7,50 % 12 - 120 mesiacov
Prima BankPôžička1 000 € do 15 000 € 9,90 %24 - 120 mesiacov
OTP bankaotp EXPRES úver400 € do 20 000 €9,70 %1 - 84 mesiacov

Pôžičky pre invalidných a výsluhových dôchodcov

Pôžička pre invalidných dôchodcov alebo pre výsluhových dôchodcov má podmienky podobné ako pri žiadateľoch, ktorí nie sú ešte starobnými dôchodcami. Niekedy sa dá vybaviť aj online v prípade menších súm od nebankoviek. V prípade bánk je potrebné zdokladovať príjem výškou dôchodku, v prípade nebankových subjektov je to individuálne a závisí to aj od konkrétneho poskytovateľa a výšky úveru, ktorý si klient chce zobrať. Pri bankovom úvere zväčša banka nahliada aj na históriu žiadateľa a do úverového registra, takže v tomto prípade môže byť problematickejšie získať pôžičku pre niekoho, kto mal v minulosti problémy s platobnou disciplínou. Buď úver nezíska vôbec, alebo bude mať natoľko rizikovú úrokovú prirážku, že bude podobná ako pri nebankových pôžičkách.

Pôžičky pre žiadateľov so starobným dôchodkom

V prípade starobných dôchodcov je prístup k pôžičke jednoduchší a za výhodnejších podmienok. Výška úveru je rôzna zopár stoviek po niekoľko tisíc EUR, všetko závisí od výšky dôchodku a tiež aj formy ručenia. Pri ručení nehnuteľnosťou je možné poskytnúť pôžičku až do výšky 70 percent trhovej hodnoty nehnuteľnosti, pričom sa ale berie do úvahy aj fakt, aby dôchodca vedel daný úver splácať pri zachovaní všetkých životných nákladov. Splatnosť pôžičky závisí taktiež od jej sumy a typu – môže to byť čas od 1 do 5 rokov. Pokiaľ má dôchodca aj iný príjem ako je príjem z dôchodku, napríklad z prenájmu nehnuteľnosti, dokáže jeho preukázaním zvýšiť svoju bonitu napríklad v banke, ale aj zlepšiť podmienky úveru v niektorých nebankových spoločnostiach.

Výber týchto pôžičiek je veľmi široký a každý dôchodca si určite v prípade potreby bude vedieť nájsť presné takú, ktorá mu bude ušitá na mieru. Pôžičkové nebankové spoločnosti sa vyznačujú veľmi veľkou ponukou týchto úverov, pretože pre nich sú dôchodcovia veľmi solventní a istí klienti – to sa odráža aj na prístupe k nim a žiadatelia majú teda vhodné podmienky pre dobrý výber.

Rýchle nebankové pôžičky pre dôchodcov

Od vybavenia žiadosti sú peniaze k dispozícii takmer okamžite a to aj bez dokladovania účelu použitia a je to pomerne typická slovenská pôžička. Klient teda môže dopriať sebe, svojej rodine alebo vnúčatám dovolenku či darček, po akom vždy snívali a to veľmi rýchlo, dostupne, za pomerne dobrých podmienok, so stabilnou splátkou a taktiež pri zachovaní anonymity a serióznosti.

Online pôžičky pre dôchodcov

Pôžičky pre dôchodcov, ktorý si chcú udržať anonymitu, sú najjednoduchšie prostredníctvom internetu, pretože stačí vyplniť online formulár a behom pár hodín príde e-mail o predbežnom schválení úveru. Úver je vyplácaný na účet (môže byť aj pre dôchodcov špeciálne založený), obvykle do 48 hodín. Online pôžičky pre dôchodcov sú bezúčelovým úverom.

Výhody pôžičiek tohoto druhu

 • jednoznačnou výhodou je široký výber a veľká dostupnosť vzhľadom na istotu príjmu dôchodcu
 • rýchlosť vybavenia je v rádovo hodinách, ojedinele v prípade bankových produktov to môžu byť aj dni
 • pozitívom je stabilná výška splátky počas celého obdobia splácania a je teda možné zodpovedne plánovať svoje výdaje
 • pôžička je dostupná aj bez ručenia alebo ručiteľa, to ale neplatí vždy

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

 • pri starších dôchodcoch neposkytnú všetky spoločnosti a banky úver automaticky, niekedy je potrebné dodatočné ručenie alebo ručiteľ
 • v prípade nebankových pôžičiek môže byť úroková sadzba vyššia ako v prípade pôžičky z banky
 • v prípade invalidného alebo výsluhového dôchodku sú podmienky pre poskytnutie porovnateľné s bežnými podmienkami bez zvýhodnenia ako pre starobných dôchodcov

Poskytovatelia týchto pôžičiek

Pôžičky pre dôchodcov poskytujú zväčša všetky bankové a nebankové inštitúcie - Poštová banka, Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka, Československá obchodná banka, OTP banka, Pohotovosť, Proficredit, Slovenská požičovňa, Cetelem Provident a iné. V prípade dôchodcov je najlepšie obrátiť sa na overené a známejšie spoločnosti, ktoré sú zárukou seriózneho a férového jednania.

Diskusia poskytovateľov a žiadateľov o pôžičky

3 názory na “Pôžičky pre dôchodcov

 1. Bronislava Seydller

  Bronislava
  Dobrý deň. Pani Mária , tiež som na invalidnom dôchodku a predsa mi nikto nechce dať pôžičku. Či je to bankový alebo nebankový sektor. Hlavná vec , že ich všade ponúkajú ako predpoveď počasia .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *